Akü, akümülatör kelimesinin kısaltılmış halidir. Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye çevirir ve lazım olduğunda depolanan kimyasal enerjiyi elektrik enerjisi olarak aktaran akım toplayıcıdır. Akünün genel amacı marş motorunu, doğru akım devrelerini, ateşleme ve ışık alıcılarını beslemektir. Akülerin farklı farklı birçok şekli vardır. En çok kullanılanı ise 12 voltluk olan ve benzinli motorlarda kullanılanlardır. Toplamda 6 adet elemandan meydana gelen ve birbirlerine seri olan bağlanmış olan bu aküler 4 adet pozitif ve 5 adet negatif yüklü plakadan oluşur.Bu plakaların içeriği kurşun-antimuan alaşımı petek üzerine yüklenir ve aktif maddeler sıvanarak oluşturulur. Akünün içerisinde sülfürik asit ve saf su karışımından meydana gelen elektrolit vardır. Bu karışımda yaklaşık %40 asit ve %60 su vardır. Böylece elemanlar birbirine seri olarak bağlanmıştır.

Akümülatör Nasıl Çalışır?

        Çalışma prensipleri aynı olan akülerde kullanım amacı sadece marş değildir. Elektrik enerjisinin depolanması, geri alınması ve kullanılması gibi özellikler vardır. Özellikle sabit ve durağan yerlerde kullanılan akülerin iç yapısında başlangıç ve marş amaçlı büyük farklılıklar vardır. Aküler kesintisiz olarak ihtiyacı giderir.

        Akümülatörler kullanılırken anot ve katot kutup birbirine bağlanır. Devre kapandığında ise başlangıçtaki olayların tersi olur. Yani kimyasal enerji elektrik enerjisi haline dönüşür.Çalışma sırasında akümülatörler dışarıdan gelen elektrik enerjisini kimyasal enerjiye çevirerek bu enerjiyi tekrar elektrik enerjisini çevirip harcar. Yani şarj-dolma ve deşarj-boşalma durumu olur. Akümülatörler şarj edildikten sonra belirli bir süre boyunca yani içerideki dönüşen enerji kadar kullanılabilir. Bu yüzden şarj bittiğinde tekrar doldurmak gerekir.

İpucu:

        Yeni nesil araçlarda, araç çalışmadığı zaman da  akünün bitebileceğini biliyor musunuz?

        Normal bir araç, 3- 4 hafta arasında hiç çalışmadığı zaman araçtaki akü bitebilir. Bu gibi durumlarda akünün araçınızı çalıştırabilmesi ve daha uzun ömürlü olabilmesi için sarj edilmesi gerekir.

        Akünün sarjının bitip bitmediğini anlamanın bir yoluda akü üzerinde bulunan indicator'deki yeşil ışıktan takip edilebilir. (İndicator yeşil renkte ise akünüz sarjlı, siyah ise akünüz sarjsızdır.)

 

ALO AKÜ HATTI  


+90 554 951 5149

MARKALAR


MUTLU AKÜ

İNCİ AKÜ

ENERGİZER AKÜ

NEWBAT AKÜ

T-POWER AKÜ

SERVİSLERİMİZ (AMİR - ŞAMİL AKÜ)


SERVİS 1 (Ankara Yolu)

Anadolu Mah, Ankara Yolu Cd.

No: 116/K Yıldırım / BURSA

 Haritada görmek için tıklayınız

SERVİS 2 (İstanbul Yolu)

Altınova Mh. 2. Tepe Sk.,

No:46/C Osmangazi / BURSA

 Haritada görmek için tıklayınız

SERVİS 3 (Otosansit)

Yiğitler Mh. Büyük Oto Ticaret Merkezi105. Sk. No:1

Yıldırım / BURSA

 Haritada görmek için tıklayınız